Biografia artystyczna

Anna Szarek rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w wieku 6 lat. Ukończyła z wyróżnieniem Indywidualny Tok Nauczania dla uczniów wybitnie uzdolnionych w Gdańskim Liceum Muzycznym, w klasie znakomitej pedagog Jadwigi Ewald. Studiowała u profesorów Kazimierza Michalika, Andrzeja Orkisza i Stanisława Firleja, studia również ukończyła z wyróżnieniem. Lekcji mistrzowskich udzielali jej najwybitniejsi profesorowie Europy, m.in.: Natalia Szachowska z Moskwy, Tobias Kuhne z Wiednia, Milos Sadlo z Pragi, Hopkinson Smith z Bazylei, Christopher Mark Caudle z Londynu. 

Jedyna na świecie dwukrotna zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie /1997r. I Nagroda w kategorii solistów, 2000r  Grand Prix/. Otrzymała też wiele innych nagród, w tym I Nagrodę na Konkursie Wiolonczelowym Polski Północnej, I Nagrodę na Konkursie Kameralnym w Gdańsku, oraz Pomorską Nagrodę Artystyczną za Najlepszy Debiut 2000r. Była finalistką Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Tansmana i półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Gaudeamus w Rotterdamie (Holandia).

Występowała jako solistka i kameralistka w Polsce, a także na międzynarodowych festiwalach we Francji, Luxemburgu, Hiszpanii, Niemczech i  Holandii. W USA zadebiutowała w 2000r. solowymi występami w Chicago (na jeden z koncertów przybył Krzysztof Penderecki). 

W dziedzinie muzyki rozrywkowej była pierwszą wiolonczelistką telewizyjnych festiwali w Sopocie. Występowała z takimi sławami jak Kanye West czy Leszek Możdżer. Towarzyszyła na scenie największym gwiazdom polskiej piosenki, oraz gwiazdom zagranicznym /m.in. Helena Vondrackova czy Demis Roussos/.   Nagrywała dla wielu stacji TV zarówno muzykę klasyczną jak i rozrywkową, muzykę do filmów, bajek i reklam.

Jej wrażliwość i otwartość na ludzi zaoowocowały przyznaniem Certyfikatu Dobroczynności przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Opis jej osiągnięć artystycznych zamieszczony został w Jubileuszowej Księdze „Twórcy Wizerunku Polski”. Wyróżniona odznaczeniem "Zasłużony dla kultury polskiej", medalem "Pro Masovia", statuetką Kryształowa Kobyłka za zasługi dla kultury.

Ukończyła studia menedżerskie. Z wielkimi sukcesami zarządza przedsięwzięciami kulturalnymi. Jest właścicielem Filharmonii dla Dzieci, której koncerty od jesieni 2017r odwiedziło 20 tys słuchaczy, fundatorem Fundacji Perła Baroku, Prezesem Zarządu AMA Sp z o.o. tworzącej niepospolite wydarzenia artystyczne, twórczynią i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Perła Baroku - Koncerty Mistrzów, którego 12 minionych edycji obejrzało 45 tys osób. Festiwal zaprasza tylko wybitne indywidualności artystyczne, w tym zdobywców nagród Grammy, Midem, Diapason D'Or, Gramophone i zwycięzców najważniejszych muzycznych konkursów świata, a od 2018r również wybitnych polskich debiutantów.

Prywatnie- uwielbia oprócz muzyki sztukę, architekturę, książki, podróże, ogrody i matematykę.

“When I touch the strings, another world opens in front of me.
It is the world of magic and beauty. The world which is really deep, full of light and dramaturgy.
For me to play means to open this door to others.”

Zdjęcia & Video


Anna_Szarek (2).jpg (827 KB)

M u z y k a   b e z   g r a n i c

Tomasso Albinoni - Adagio 
Antonio Vivaldi - Adagio from Cello Concerto c-minor
Sergiei Rachmaninov - Vocalise
Piotr Czajkowski - Andante from String Quartett D
Georg F. Haendel - Ombra Mai Fu
Alan Menken - God Help The Outcasts
Henry Mancini - Moon River
Carlos Gardel - Por Una Cabeza Tango
Harold Arlen - Over the Rainbow
Ennio Morricone - Gabriel's Oboe

A N N A  S Z A R E K - violoncello solo

BAROQUE PEARL 2014 ORCHESTRA

Prasa

Contact Form